w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jarosław Jędrysiak   

Zbliżają się dożynki

Zbliżają się dożynkiDożynki powiatowo-gminne coraz bliżej. Odbędą się w Dankowie w ostatnią niedzielę sierpnia.

Tegoroczne dożynki powiatowe w gminie Lipie połączą w sobie uświęcone tradycją elementy ceremoniału święta plonów oraz program kulturalny przygotowany z myślą o odbiorcach w różnym wieku. Będzie to największe plenerowe wydarzenie tego lata w gminie Lipie. Współorganizują je: Powiat Kłobucki, Gmina Lipie, Gminny Ośrodek Kultury w Lipiu oraz Parafia Katolicka pw. św. Stanisława BM w Dankowie.

Uroczystości dożynkowe w niedzielę 27 sierpnia o godzinie 14.30 rozpocznie widowiskowy przemarsz korowodu dożynkowego spod Urzędu Gminy Lipie na wały przy Sanktuarium NMP Dankowskiej w Dankowie, gdzie odprawiona zostanie polowa msza święta z dziękczynieniem za zebrane plony. W części oficjalnej – od godziny 16.00 – znajdą miejsce kluczowe elementy ceremoniału dożynkowego, jak prezentacja wieńców i przekazanie chleba. Zasłużeni rolnicy, przetwórcy, przedsiębiorcy i sołtysi otrzymają odznaczenia i statuetki, natomiast koła gospodyń – podziękowania.

Część artystyczna dożynek rozpocznie się o godzinie 17.30 na błoniach przy dankowskiej twierdzy. Wystąpią tutaj najpierw sekcje artystyczne Gminnego Ośrodka Kultury w Lipiu oraz regionalne zespoły folklorystyczne. O godzinie 19.15 „Mroczne sekrety upiornej rodzinki” przedstawi grupa teatralna AMOK.

Gwiazdą Powiatowo-Gminnych Dożynek w Dankowie będzie Wojciech Gąssowski. Artysta rozpocznie swój godzinny koncert o godzinie 20.00. Później wszyscy zainteresowani będą mogli bawić się przy muzyce dyskotekowej.

Podczas trwania dożynek zostanie uruchomiona zbiórka publiczna komitetu społecznego na rzecz fundacji sztandaru dla kół gospodyń wiejskich. Dożynki wpisują się też rocznicę 25-lecia istnienia samorządowego Powiatu Kłobuckiego.

Zbliżają się dożynki1