w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna Sport Imprezy sportowe 2014
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Karol Żerdziński, Jolanta Cyprych,   

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów galasportu oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

I Gminna Gala Sportu w Lipiu

DSC01384„Sport sam w sobie jest piękny, niczego nie trzeba dodawać. Istotą sportu jest rywalizacja, wola walki. Sport jest demokratyczny i sprawiedliwy. Jest zaprzeczeniem fałszu, przemocy i hipokryzji. Jest aktem dzielności i poświęcenia.”

Tymi słowami wielkiego miłośnika sportu i wspaniałego dziennikarza, Bohdana Tomaszewskiego, rozpoczęła się I Gminna Gala Sportu zorganizowana przez wójta Gminy Lipie we współpracy z Parafialnym Klubem Sportowym „Św. Stanisław” działającym przy Parafii Danków oraz Zespołem Szkolno – Przedszkolnym w Lipiu i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lipiu.

Wśród zaproszonych na Galę gości znaleźli się przedstawiciele czterech Klubów Sportowych działających w naszym regionie: Klubu Uczelnianego AZS AJD w Częstochowie, BKS „Kolejarz” Przemysłówka Częstochowa, RKS „Raków” Częstochowa oraz UKS „Gwiazda ” Olesno. Natomiast gościem honorowym była Pani Felicja Brzęczek, babcia Jakuba Błaszczykowskiego, reprezentanta Polski w piłce nożnej, zawodnika Borussi Dortmund, który objął patronat honorowy nad lipską Galą.

W oficjalnym rozpoczęciu wójt gminy Lipie, p. B. Wieloch, powiedziała m.in:

- Jestem głęboko przekonana, że działania, które podejmujemy oraz te, które podejmiemy już wkrótce, odniosą pozytywny skutek w postaci poprawy kondycji fizycznej mieszkańców naszej gminy oraz ogólnego stanu zdrowia, zapewnią kolejne sportowe sukcesy oraz zapewnią najlepszą reprezentację naszego regionu w powiecie, województwie, w kraju,
a być może i poza jego granicami.

Ponadczasowy, chociaż nieoficjalny, hymn wszystkich sportowców, jakim jest utwór „We are the champions” zespołu Queen, w wykonaniu Dziecięco – Młodzieżowej Orkiestry Dętej GOK w Lipiu, pod dyrekcją Łukasza Kędziory, był wstępem do prezentacji lokalnych klubów sportowych, do których należą: UKS „Jagiełło” Lipie, ULKS „Maratończyk” Lipie, UKS „Iskra” Rębielice Szlacheckie, PKS Danków, KS „Sokół” Parzymiechy, Sekcja Gimnastyki Artystycznej przy PKS Danków.

Prowadzący przedstawił także imprezy sportowe, cyklicznie odbywające się na terenie gminy Lipie, wśród których najwyższą rangę posiada Trzeźwościowy, Jesienny Bieg im. Red. Tomasza Hopfera w Parzymiechach. Podsumował on także uczestnictwo dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców Gminy Lipie w zajęciach sportowych odbywających się na istniejącym tu od czerwca ubiegłego roku Kompleksie Boisk Sportowych „Orlik”.

Głównym i najbardziej wyczekiwanym punktem programu sportowej uroczystości było wręczenie wyróżnień wójt gminy Lipie, p. Bożeny Wieloch, dla 10 najlepszych sportowców naszej gminy. Otrzymali je: Martyna Michalak, Adrian Komor, Jakub Troczka, Kacper Zmorek, Damian Kasprzak, Adam Płuciennik, Krzysztof Jędrek, Dawid Meroń, Jarosław Kilan, Przemysław Kilan.

Wyróżnienia wójt gminy Lipie otrzymali także trzej najbardziej zasłużeni dla gminy sportowcy: Krzysztof Troczka, Jarosław Bryś, Witold Gwiździel. Natomiast zaszczytny tytuł Ambasadora Sportu w Gminie Lipie przypadł w udziale Księdzu Tomaszowi Kośnemu, założycielowi PKS Danków i wielkiemu pasjonatowi sportu.

Na gminnej Gali sportu nie mogło zabraknąć, pokazów różnych sportowych dyscyplin. Czołowe zawodniczki Tenisowego Klubu AJD Częstochowa zaprezentowały krótki pokaz swoich godnych podziwu umiejętności gry w tenisa stołowego. Badmintoniści BKS „Kolejarz” Częstochowa rozegrali widowiskowy pojedynek w tej niezwykle dynamicznej, ale ciągle jeszcze zbyt mało popularnej w naszym regionie, dyscyplinie sportu. Wielki aplauz wśród licznie zgromadzonej widowni wzbudził występ najmłodszych uczestniczek gali, dziewczynek z terenu Gminy Lipie i z Olesna, trenujących gimnastykę artystyczną w UKS „Gwiazda” Olesno.

Wszyscy zaproszeni na Galę młodzi sportowcy otrzymali od pani wójt Bożeny Wieloch oraz przedstawicieli lokalnego samorządu upominki ufundowane przez Urząd Gminy Lipie i lokalnych sponsorów. Dodatkowo rozlosowano przygotowane przez Parafialny Klub Sportowy nagrody niespodzianki, sportowe gadżety oraz inne upominki. Były to m.in. szalik Borussi Dortmund, bilety na koncert w Filharmonii Częstochowskiej, wejściówki do pizzerii, sprzęt sportowy. Każdy uczestnik Gali otrzymał także z rąk pani Felicji Brzęczek kawałek jednego z dwóch ogromnych tortów. Jeden z nich został ufundowany przez Jakuba Błaszczykowskiego, natomiast fundatorem drugiego był gość uroczystości, wójt gminy Nowa Brzeźnica, pan Jacek Jarząbek.

Na zakończenie tego wielkiego, sportowego święta wójt gminy Lipie p. Bożena Wieloch, podziękowała osobom, które przyczyniły się do organizacji I Gali Sportu w Lipiu: ks. Tomaszowi Kośnemu, pracownikom Urzędu Gminy w Lipiu, dyrekcji i pracownikom ZSP w Lipiu, GOK w Lipiu oraz Gminnemu Koordynatorowi Sportu. Za artystyczne uświetnienie uroczystości Dziecięco – Młodzieżowej Orkiestrze Dętej GOK w Lipiu oraz solistkom, Ewelinie Hałka i Karolinie Wydmuch.

Podziękowania za pomoc wyraziła także właścicielom firm, które zaangażowały się w to wielkie sportowe święto, dyrektorowi Filharmonii w Częstochowie, wójtowi gminy Nowa Brzeźnica oraz katowickiemu oddziałowi Telewizji Polskiej.

Lipska Gala Sportu spotkała się z wielkim zainteresowaniem i niezwykle pozytywnym społecznym odbiorem. Cieszy, że przybyły na nią całe rodziny, a wśród nich wiele takich, gdzie tradycje sportowe są niezwykle żywe od kilku pokoleń. Widać, że sport w gminie Lipie rozwija się, zwiększa się jego powszechna dostępność, a co najważniejsze ugruntowuje się nawyk stałej dbałości o utrzymanie wysokiego poziomu własnej sprawności, co w konsekwencji oznacza poprawę stanu zdrowia.

Pani Felicja Brzęczek powiedziała podczas Gali: „ Cóż może być wspanialszego od sportu!? Sport to satysfakcja, przyjemność, zdrowie!” I patrząc na tę uroczą osobę chyba nikt nie ośmieliłyby się poddać w wątpliwość jej słów, bo ktoś, kto w takim wieku, tryska zdrowiem, humorem, radością życia jak pani Felicja, jest żywym dowodem na to, że sport to zdrowie. Niezależnie od wieku.

{gallery}galasportu{/gallery}