w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Kotynia   

30-lecie samorządu terytorialnego

27 maja 1990 roku odbyły się w Polsce pierwsze po II wojnie światowej w pełni wolne wybory samorządowe. Po latach sterowania krajem przez władzę „centralną” o kierunkach rozwoju lokalnych wspólnot mogli współdecydować mieszkańcy, dokonując wyboru swoich przedstawicieli do rad gmin.

Warto przypomnieć, że w wyborach samorządowych z roku 1990 oraz dwóch kolejnych wyborcy decydowali tylko o składzie rad gmin (rad miejskich, gminno-miejskich, a także kilku dzielnic Warszawy). Władze wykonawcze, tj. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, powoływały nowo wybrane rady gmin.

Na dzień odrodzenia samorządu Polacy czekali prawie pół wieku. Decyzja o jego przywróceniu zapadła podczas obrad Okrągłego Stołu. Wybory w 1990 roku były I etapem reformy samorządowej, którą zapoczątkowało uchwalenie ustawy o samorządzie terytorialnym z dnia 8 marca 1990 roku. Kolejnym etapem było uchwalenie ustaw o samorządzie powiatowym i wojewódzkim z czerwca 1998 roku, a dopełnieniem bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, które po raz pierwszy odbyły się w roku 2002.

Dzięki reformie samorządu terytorialnego początkowo gminy, a później powiaty i województwa uzyskały osobowość prawną, własny budżet i własne mienie (komunalne). Dziś każdy z nas może współtworzyć lokalny rozwój oddając głos na osoby, które najlepiej reprezentują naszą wizję rozwoju danej miejscowości, gminy, powiatu czy województwa. Okres 30 lat samorządności to czas tworzenia nowoczesnej infrastruktury, rozwoju lokalnej gospodarki, a także budowania obywatelskiej odpowiedzialności i poczucia wspólnoty. Doceniając inicjatywę ustawodawczą podjętą 30 lat temu, pamiętajmy, że samorządność to możliwość realnego wpływu na rodzaj i jakość wykonywanych zadań publicznych w naszym otoczeniu. Wykorzystujmy więc z korzyścią dla rozwoju lokalnej społeczności część władzy, która w 1990 roku została oddana w nasze ręce.