w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Kotynia   

Do 30 listopada możesz zdecydować! Głosuj!

Trwa głosowanie w ramach I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Spośród 85 zgłoszonych projektów mieszkańcy naszego województwa mogą wybrać te, które ich zdaniem są najpotrzebniejsze lub pomogą rozwinąć cenne lokalne inicjatywy.

Wyniki głosowania, trwającego od 12 do 30 listopada br., poznamy w grudniu 2019 roku. Natomiast projekty Urząd Marszałkowski zrealizuje w roku przyszłym. Na realizację zadań w ramach pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego przeznaczono kwotę 10 mln zł,z czego:

 • 2,5 mln zł na zadania wojewódzkie,
 • 7,5 mln zł na zadania o charakterze podregionalnym.

Mieszkańcy Częstochowy i okolic mają do wyboru 12 zadań podregionalnych na kwotę 850 tys. zł (zobacz szczegóły: https://bo.slaskie.pl/bo/projekty/1#podregion6)

Warto głosować, gdyż wśród projektów są inicjatywy ważne dla mieszkańców naszego powiatu i gminy Lipie, a wśród nich m.in.:

Zakup i montaż defibrylatorów – urządzeń mogących pomóc uratować życie po nagłym zatrzymaniu akcji serca. W wyniku realizacji projektu, zgłoszonego przez Starostwo Powiatowe w Kłobucku, aż 28 takich urządzeń zostanie zamontowanych na budynkach użyteczności publicznej na terenie powiatu kłobuckiego, w tym na trzech zlokalizowanych w gminie Lipie - Urzędzie Gminy Lipie, strażnicy OSP w Rębielicach Szlacheckich oraz strażnicy OSP w Lindowie (zobacz szczegóły).

Popularyzacja turystyki kajakowej na Liswarcie i Warcie. Zadanie zakłada wydanie zestawu map turystycznych z oznaczeniami szlaków kajakowych wraz z przewodnikiem oraz umieszczenie w terenie znaków szlaku kajakowego zgodnie z wytycznymi PTTK i tablic informacyjnych. Zadanie zostało zgłoszone przez właścicieli portalu poliswarcie.pl (zobacz szczegóły).

Inne projekty z naszego podregionu to np.:

 • Ogród dla pacjenta Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

 • Ratujmy Częstochowską Fabrykę Zapałek. Jak zachować dla przyszłych pokoleń unikatowe w skali światowej ponadnarodowe dziedzictwo kulturowe i przemysłowe. Międzypokoleniowy transfer doświadczenia poprzez wydawnictwo, wystawę, sympozjum.

 • Seniorze- wyjdź z domu!

 • ŚRODOWISKOWA PRACOWNIA CERAMIKI I RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO tworzymy sercem - zastosowanie zasad Vedic-Art w różnych technikach sztuk plastycznych i rękodzielnictwie

 • Stała wystawa - historia, kultura, sport i gospodarka Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej Polskiej

 • Bieg Orląt Lwowskich - liczba uczestników 1500 osób

Ze wszystkimi projektami zapoznać można się na stronie Województwa Śląskiego w zakładce Marszałkowski Budżet Obywatelski/Zadania
https://bo.slaskie.pl/bo/projekty/1
)

Głosowanie jest proste!

Odbywa się elektronicznie za pomocą panelu dostępnego na stronie województwa śląskiego www.ebo.slaskie.pl/pub/vote/start

Do głosowania uprawnieni są wszyscy mieszkańcy województwa śląskiego niezależnie od wieku. Zagłosować można tylko jeden raz. Glosowanie jest bezpłatne.

Aby zagłosować, należy wykonać 4 kroki:

 1. Wybrać zadania,przydzielając im odpowiednią liczbę punktów, w tym:
  • 1 punkt na zadanie wojewódzkie,
  • na zadanie lub zadania z dowolnych podregionów.
   Uwaga! Punkty przyznajemy podczas jednej sesji dla zadania wojewódzkiego i dla zadań podregionalnych. 
 1. Uwierzytelnić się, podając swoje dane (imię i nazwisko, numer PESEL, imię matki, numer telefonu).
 2. Potwierdzić wybór, klikając WYŚLIJ
 3. Zatwierdzić głosy, wpisując kod, który otrzymamy SMS-em na wskazany numer telefonu oraz klikając ZATWIERDŹ

Głosować można w mobilnych punktach głosowania. W Częstochowie punkt zlokalizowany jest w Międzywydziałowym Zespole Zadaniowym (pok. 127), ul. Sobieskiego 7.

Zachęcamy do udziału w głosowaniu!