w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Sylwia Ślusarczyk   

17.09.1939 r.

80. rocznica agresji ZSRR na Polskę

mapa crossPierwszy i siedemnasty września 1939 roku to dwie bardzo szczególne daty w historii Polski. Daty rozpoczynające okres niewoli, cierpienia i gehenny. Kilkanaście dni po ataku   hitlerowskich Niemiec, w dniu 17 września 1939 roku, na wycieńczoną walkami Polskę spadł niespodziewany cios ze strony wschodu. O świcie oddziały Armii Czerwonej, bez wypowiedzenia wojny, wkroczyły na wschodnie tereny naszego kraju. Było to równoznaczne ze złamaniem paktu o nieagresji, który obowiązywał pomiędzy Rzeczpospolitą a Związkiem Radzieckim.

Sowiecka napaść na Polskę była realizacją układu podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 roku przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesława Mołotowa, pełniącego jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych (premiera) Celem operacji wojsk ZSRS było błyskawiczne uderzenie zmierzające do rozbicia Wojska Polskiego i zajęcia terenów na wschód od linii rzek: Pisy, Narwi, Wisły i Sanu. W wyniku dokonanej napaści na Polskę, zwanej również IV rozbiorem Polski, Związek Sowiecki zagarnął obszar o powierzchni ponad 190 tys. km2 z ludnością liczącą ok. 13 mln. Liczba ofiar, wśród obywateli polskich, którzy w latach 1939 – 1941 znaleźli się pod sowiecką okupacją, do dziś nie jest w pełni znana. Aresztowano ponad 200 tys. Polaków, w tym oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszano do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię dotknęły około milion trzysta pięćdziesiąt tysięcy Polaków. Przykładów zbrodni popełnianych na polskich wojskowych, policjantach i cywilach jest wiele. Jednym z największych świadectw ludobójstwa, będącego dla nas Polaków symbolem zbrodniczej polityki systemu sowieckiego, jest zbrodnia katyńska. Zginęło wówczas blisko 22 tys. osób, którzy stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Funkcjonariusze NKWD mordowali strzałem w tył głowy. Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu pierwsi podali Niemcy 13 kwietnia 1943 roku, ale prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD, a dwa lata później prezydent Borys Jelcyn ujawnił pierwsze dokumenty.

Bohaterska postawa polskiego wojska oraz ludności cywilnej walczącej z pełną determinacją w kampanii wrześniowej 1939 roku, zakończyła się klęską. Kampania rozpoczęta we wrześniu 1939 r. zakończyła się dla Polski klęską. Jak czytamy na portaludzieje.pl : Samotnie walczące z niemiecką i sowiecką potęgą wojska polskie nie mogły liczyć w niej na zwycięstwo. W tej sytuacji, jak powiedział w jednym z wywiadów prof. Marian Zgórski, nawet „gdyby na miejscu Rydza-Śmigłego był Aleksander Macedoński, też by tej kampanii nie wygrał”.

mapa cross

Fot. Julien Bryan Dziecko w ruinach Warszawy