w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Kotynia, Monika Pyrak, fot. Karolina Kapral   

DSC 1846Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

W piątek, 12 lipca br., o godz. 8.00, w Dniu Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, złożono kwiaty przy Pomniku cywilnych ofiar II wojny światowej i okupacji w Parzymiechach.

Pamięć mieszkańców poległychna terenie gminy Lipie w pierwszych dniach II wojny światowej uczcili przedstawiciele władz samorządowych gminy Lipie oraz delegacje gminnych szkół – SP w Rębielicach Szlacheckich, ZSP w Lindowie, ZSP w Lipiu i ZSP w Parzymiechach, pracownicy GOK w Lipiu, reprezentanci Jednostki OSP w Parzymiechach i zespołu śpiewaczego Czeremcha oraz przedstawiciele sołtysów gminy, a także zgromadzeni mieszkańcy. W uroczystościach udział wzięli również przedstawiciele powiatu kłobuckiego: Starosta Kłobucki - Henryk Kiepura oraz Wicestarosta - Zdzisława Kall.

Przypomnijmy, że Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony świętem państwowym w ubiegłym roku.Święto ma na celu upamiętnienie mieszkańców polskich wsi oraz ich patriotyczną postawę podczas II wojny światowej. Data obchodów - 12 lipca - jest datą symboliczną, upamiętniającą pacyfikację w 1943 roku wsi Michniów w województwie świętokrzyskim.

Na terenie gminy Lipie, w tym szczególnie w Parzymiechach i przyległych miejscowościach, II wojna światowa pozostawiła bolesne wspomnienia. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku na ziemi lipskiej oddziały Wermachtu, zwłaszcza 19 Dywizji Piechoty, dokonały ogromnych zniszczeń. Liczba ofiar cywilnych była zastraszająca, największa w skali ówczesnego powiatu częstochowskiego.

Tragiczne przeżycia wojenne, liczne ofiary i bohaterską postawę mieszkańców naszej gminy upamiętniają liczne Miejsca Pamięci Narodowej, a wśród nich Pomnik cywilnych ofiar II wojny światowej i okupacji, znajdujący się w centrum Parzymiech, nazywany przez mieszkańców „Parzymieską Niobe”. Pomnik przedstawia sylwetkę klęczącej, ale dumnej kobiety Polki, uosabiającej cywilne ofiary niemieckiej agresji. Przy pomniku znajdują się tablice ze 160 nazwiskami mieszkańców Parzymiech i okolicznych wiosek – Kleśnisk, Zimnowody, Grabarzy i Napoleona - pomordowanych w pierwszych dniach września 1939 roku. Właśnie przy tym pomniku, symbolizującym martyrologię Polaków we wrześniu 1939 roku, odbyły się w ubiegłym roku pierwsze w Polsce uroczystości obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Wójt, Bożena Wieloch, podziękowała wszystkim przybyłym na uroczystość, podkreślając rolę świadomości historycznej w kształtowaniu teraźniejszości i budowaniu przyszłości.: - Oddając dziś hołd Polakom poległym w pierwszych dniach września i podczas całej II wojny światowej, głęboko wierzę, że przyszłość, którą wspólnie tworzymy będzie wolna od wojen i cierpienia. Historia powinna być dla każdego z nas czymś więcej niż tylko faktami z przeszłości. Niechaj tragedia naszej ziemi stale przypomina nam o tym, że troska o bezpieczeństwo i pomyślność obywateli jest najwyższym nakazem dla władz i patriotycznym obowiązkiem każdego Polaka.