w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Izabella Pęcherz   

Naukowa Szkoła Ignacego dla Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lipiu

DSC0948313 czerwca 2017r. w Muzeum Gazownictwa w Warszawie odbyła się uroczysta Gala I edycji Programu „Być jak Ignacy” podczas której uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lipiu otrzymali zaszczytny tytuł „Naukowej Szkoły Ignacego.

Młodzi „Odkrywcy” z koła naukowego w Lipiu zainspirowani postacią Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy lampy naftowej, przystąpili do realizacji Programu Edukacyjnego Fundacji PGNiG. W programie wzięło udział 159 szkół i 3000 uczniów. Kapituła Konkursu przyznała 16 tytułów Naukowej Szkoły Ignacego, dla 1 szkoły z każdego województwa . Zespół Szkolno – Przedszkolny w Lipiu znalazł się w czołówce szkół i jako jedyna szkoła z województwa śląskiego otrzymał ten tytuł.

Warto dodać, że konkurs został objęty honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego oraz Minister Edukacji Narodowej, Anny Zalewskiej.

W ramach działań realizowanych od listopada 2016r. z inicjatywy nauczycielki przyrody Pani Izabelli Pęcherz powołano koło naukowe „Odkrywcy”, do którego należą uczniowie klas V i VI. Na dodatkowych zajęciach w twórczy i aktywny sposób uczniowie odkrywali tajemnice otaczającego świata poprzez obserwacje, doświadczenia, eksperymenty, angażując wszystkie swoje zmysły. Uczestniczyli w pokazie doświadczeń chemicznych oraz kreatywnych warsztatach z robotyki zorganizowanych podczas Międzyszkolnego Dnia Nauki. Mieli możliwość poznania obiektów związanych z tradycją górniczą i hutniczą, energetyką i kolejnictwem, czestnicząc w wycieczce „Szlakiem Zabytków Techniki Województwa Śląskiego”. W ramach projektu odwiedzili Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Muzeum Historii Kolei i Muzeum Produkcji Zapałek. Przez cały czas trwania programu mali odkrywcy z pasją poszukiwali i gromadzili eksponaty na wystawę pn. „Od iskierki do żarówki”. Widok krzesiwa, pochodni, lamp karbidowych, naftowych, elektrycznych, żarówek, wzbudzał zainteresowanie wśród odwiedzających uczniów, rodziców i nauczycieli. W sumie na wystawie znalazło się ponad 50 eksponatów. Uczestnicy koła naukowego zafascynowani pasją Ignacego przygotowali przedstawienie ukazujące życie i działalność wielkiego Polaka, a szczególnie wydarzenia, które zaowocowały wynalezieniem lampy naftowej. Członkowie koła pochłonięci zgłębianiem tajników chemii i fizyki sami przygotowali pokaz doświadczeń dla przedszkolaków, wiedząc jak wielką frajdą jest zdobywanie wiedzy przez doświadczenie.

W ocenie zwycięzców Naukowej Szkoły Ignacego w Lipiu udział w programie zachęcił ich do zagłębienia wiedzy o otaczającym świecie. Dał namiastkę pracy przyrodnika – naukowca. Mamy nadzieję, że wśród młodych odkrywców w przyszłości znajdą się tacy, którzy podobnie jak Ignacy Łukasiewicz z pasją będą dążyć do realizacji swoich marzeń.